pondělí 7. července 2014

Nejdelší slovo na světě má 189,819 písmen.


Titin, (odvozeno od řeckého slova Titan), je důležitá bílkovina pro stahování svalové hmoty. Jde o největší známý protein a má nejdelší chemický strukturní název. Jeho vyslovení trvá zhruba 3,5 hodiny a pokud se vám ho nechce číst, můžete si ho celé poslechnout zde:
Těžko ho ale najdeme v nějakém jazykovém slovníku a lexikografové by tento název možná ani za slovo nepokládali...
Pokud bychom hledali nejdelší nevědecké slovo na světě, na prvním místě by se umístilo slovo ze Sanskrtu, (jeden z nejstarších dochovaných jazyků), které má 431 písmen.
Jde o nejdelší slovo, které se kdy objevilo v literatuře a jeho význam se nedá přeložit pouze jedním slovem, protože je složeno z mnoha dalších. Určitě si ho také rádi přečtete... Vypadá takto:

निरन्तरान्धकारिता-दिगन्तर-कन्दलदमन्द-सुधारस-बिन्दु-सान्द्रतर-घनाघन-वृन्द-सन्देहकर-स्यन्दमान-मकरन्द-बिन्दु-बन्धुरतर-माकन्द-तरु-कुल-तल्प-कल्प-मृदुल-सिकता-जाल-जटिल-मूल-तल-मरुवक-मिलदलघु-लघु-लय-कलित-रमणीय-पानीय-शालिका-बालिका-करार-विन्द-गलन्तिका-गलदेला-लवङ्ग-पाटल-घनसार-कस्तूरिकातिसौरभ-मेदुर-लघुतर-मधुर-शीतलतर-सलिलधारा-निराकरिष्णु-तदीय-विमल-विलोचन-मयूख-रेखापसारित-पिपासायास-पथिक-लोकान्